WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania Kvarner • Piękno różnorodności

Biegać, skakać, latać, pływać. Odwiedź chorwacki raj dla aktywnych

Sponsor wydania Kvarner • Piękno różnorodności
Lubisz jachty i kajaki? Chciałbyś nauczyć się nurkować? A może kochasz jazdę na rowerze, górskie wspinaczki i zaglądanie do urokliwych jaskiń? Jeśli na wakacjach nie umiesz usiedzieć w miejscu, potrzebujesz adrenaliny i zdrowej porcji ruchu, pomyśl o wyprawie do regionu Kvarner.

Kvarner to zatoka położona w północnej części Adriatyku, pomiędzy półwyspem Istria a wybrzeżem północnochorwackim. Do regionu należy nie tylko ląd, ale i okoliczne wyspy m.in. Krk, Cres, Rab czy Lošinj. Na całej długości lądu morze niemal dotyka masywów i pasm górskich, m.in. w pięknej miejscowości Opatija, na Riwierze Kvar oraz drugiej, ciągnącej się od Cirkvenicy – Vinodolu. Dobrym miejscem na odpoczynek jest także stolica regionu Rijeka oraz zwany zielonymi płucami Chorwacji lub chorwacką Szwajcarią Gorski Kotar, ze szczytem Risnjakiem (1528 m n.p.m.).

W Kvarnerze odetchniemy pełną piersią, wdychając mieszankę krystalicznego powietrza znad morza i górskich szczytów. A przy okazji przeżyjemy wspaniałe przygody, przemierzając tę wyjątkową krainę kajakiem, rowerem czy jachtem.

Spacer, skoki i spotkania z jeżowcami

Na półwyspie Istria położone jest niewielkie miasteczko Opatija. To centrum ciągnącej się kilometrami Riwiery Kvarner, łączącej ze sobą brzeg morza oraz wysokie i strome szczyty gór. Panujący tu mikroklimat wydłuża porę letnią do drugiej połowy września.

Opatiję pokochają wielbiciele pieszych wędrówek. Do swojej dyspozycji mają 10-kilometrową ścieżkę wzdłuż brzegu morza, a także liczne szlaki nadające się do trekkingu, ale też jazdy na rowerze.

Autor: PAVELA DIGITAL

Źródło: materiały partnera

Co więcej, krystalicznie czysta woda morska sprawia, że pod powierzchnią możemy dostrzec ławice ryb czy jeżowce. Na tę podróż warto zabrać odpowiednie buty. Chcąc poznać podwody świat, przyda nam się także sprzęt do snorkelingu, czyli nurkowania z fajką.

Jeśli to zbyt mała dawka adrenaliny, można wspiąć się na jeden ze szczytów i zeskoczyć z niego ze spadochronem, oczywiście pod opieką instruktora.

Crikvenica-Vinodol nie tylko z lotu ptaka

Jeśli wybierzecie się do Chorwacji wyposażeni w lekkie buty trekkingowe, odzież sportową i krem z filtrem przeciwsłonecznym, możecie zdecydować się na nietypowe zwiedzanie kolejnego uroczego miasteczka Riwiery – Crkvenicy.

300 km ścieżek rowerowych, 6 dobrze oznaczonych szlaków o różnym stopniu trudności – wielbiciele jednośladów mogą poczuć się w Crikvenicy jak w raju. I ci rekreacyjni, którzy lubią po prostu przemieszczać się po ścieżkach, i ci ćwiczący rowerową akrobatykę. Zwłaszcza że miejsca do skoków i salt umieszczono na sporej wysokości – 1200 m n.p.m.

Jak na rowerową krainę przystało, Chorwacja rozszerza ofertę hoteli i miejsc noclegowych przyjaznych rowerzystom. Zatrzymując się w miejscach oznaczonych, możemy być pewni, że obsługa zaopiekuje się nie tylko nami, ale i naszym jednośladem. W punktach turystycznych i hotelach znajdziemy bezpłatne mapy z zaznaczonymi ścieżkami i trasami rowerowymi. A jeśli boimy się wyruszyć w samodzielną podróż, możemy poprosić o wsparcie miejscowy klub rowerowy lub licencjonowanych przewodników rowerowych.

Co więcej, ze znajdującej się w głębi lądu Doliny Vinodolskiej możemy wyruszyć w 40-minutową podróż motolotnią. To jedno z najpopularniejszych centrów paralotniarskich w całej okolicy.

Wycieczki wysokogórskie same w sobie są intrygujące i pełne emocji. Chorwaci zadbali, by poruszały także wyobraźnię turystów, dlatego nazwali je bardzo poetycko. Na szlakach: Fal, Krasu i Szałwii, Klifów czy Niebiańskim nudzić się nie będziemy. Ze szczytów rozciąga się piękny widok na morze.

Jedni wolą wysokości, inni gustują w głębokościach. Jeśli twoim marzeniem jest nauka nurkowania i odkrycie podwodnego świata śródziemnomorskich roślin i zwierząt oraz pozostałości z czasów starożytnych, Crikvenica to dobry adres na wakacje.

Co ważne, lepiej nie próbować nurkowania na własną rękę. W miasteczku znajdują się dwa profesjonalne centra nurkowe, gdzie poznamy teorię i praktykę nurkowania, nauczymy się zanurzać, spróbujemy snorkelingu (nurkowania z fajką), wypożyczymy sprzęt czy napełnimy butlę. Instruktorzy zabiorą nas do zatok i zakątków morza, gdzie doświadczymy nie tylko emocji związanych z nurkowaniem, ale na zawsze zapamiętamy wrażenia ze spotkań i podwodnej obserwacji.

Aktywnie na wyspach

Wyspa Krk to największa wyspa Adriatyku, mniejsza Lošinj jest 11. pod względem wielkości. Na obu można znaleźć wszystko, co niezbędne do aktywnego wypoczynku.

Wielbiciele stąpania po suchym lądzie na wyspie Krk mają do dyspozycji 600 km tras pieszych i rowerowych. Wśród nich jest Camino Krk, trasa piesza o długości 150 km, której przejście w spacerowym tempie zajmuje… tydzień. Wędrując dookoła wyspy Krk poznamy nie tylko wspaniałe kościoły i inne sakralne zabytki, ale także kulturę i nieskażoną naturę. Trasa nadaje się doskonale dla wielbicieli nordic walking. Szlak jest dobrze oznaczony, a dodatkowo można skorzystać ze specjalnej aplikacji na telefon, która wskaże nam dobry kierunek wędrowania.

Źródło: materiały partnera

Ci, którzy zamiast pod wodą, wolą podróżować na niej lub nad nią, powinni udać się do jednego z wielu ośrodków sportów wodnych. Większość oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od spokojnej przejażdżki dmuchanym bananem lub pontonem przyczepionym do motorówki przez ślizganie się po powierzchni wody na nartach wodnych lub wodnej desce (wakeboarding) aż po skateboarding, wynajęcie motorówki, jachtu, kajaka czy łódki na prywatny rejs. Z łatwością znajdziecie także miejsca oferujące kitesurfing i windsurfing, w których pomagają lokalne wiatry, zwane tramontaną i burą (np. w Preluku niedaleko Opatiji, Mošćeničkiej Dradze, Bašce i Punacie na wyspie Krk).

Na obu wyspach można też zwiedzić tajemnicze jaskinie, a także się powspinać. Na początku warto potrenować na sztucznej ściance wspinaczkowej, zbudowanej obok hotelu Vitality Hotel Punta na Lošinj, a potem na prawdziwych, stromych skałkach. 30 tras o różnej trudności czeka na górze Osorščica, jednej z najbardziej atrakcyjnych gór chorwackich wysp.

Piechurzy mają do dyspozycji liczne szlaki z zapierającymi dech w piersiach widokami i górskimi schroniskami. Możecie się także wybrać na ryby, i to nie byle jakie, bo na prawdziwe tuńczyki.

Autor: Petar Kurschner Photography

Źródło: materiały partnera

Tyrolką wśród gór

Na lądzie też jest ciekawie. W Gorskim Kotarze możecie wziąć udział w spływie raftingowym czy kajakowym, wybrać się na przejażdżkę rowerową lub powspinać się po gołych krasowych ścianach.

Dla wielbicieli cywilizacji przygotowano parki aktywności, gdzie można m.in. zjeżdżać między stokami na tyrolce, pohuśtać się na ekstremalnych huśtawkach, pojeździć konno lub z bliska przyjrzeć się dzikim zwierzętom.

Tutaj znajdą coś dla siebie także fani motoryzacji. Tor wyścigowy Grobnik, położony w miejscowości Čavle, niedaleko Rijeki, zapewni prawdziwe emocje sportowe kibicom wyścigów motorowych czy samochodowych.

Oko w oko z rysiem. Jeśli udacie się na północ od Rijeki i skierujecie się 15 km w głąb lądu, dotrzecie do parku narodowego Risnjak. Ponad 6000 ha powierzchni nieskażonej, górskiej przyrody, w której żyje wiele gatunków roślin, w tym 30 endemitów, czyli występujących tylko na tym terenie. W parku można stanąć oko w oko z niedźwiedziem brunatnym, rysiem, jeleniem, kozicą lub z gadożerem zwyczajnym krótkoszponem i orłem. I to szybciej, niż z innymi turystami. Park ma dodatkową zaletę – nie jest tak popularny i oblężony jak Jeziora Plitwickie czy wodospady rzeki Krka. Krystalicznie czyste źródła, turkusowe jeziorko, Dolina Motyli, noclegi w schroniskach i piękne trasy, na których możemy odetchnąć od innych ludzi. Do tego wędrówki, wspinaczki, trekking, zaglądanie do jaskiń czy obserwacja dzikich zwierząt. Risnjak to doskonały adres dla wielbicieli przyrody.

Źródło: materiały partnera

Chcecie spojrzeć na stolicę Kvarneru Rijekę z wysokiej wieży postawionej na szczycie góry? Wybierzcie się do kolejnego przyrodniczego parku Učka i wejdźcie na najwyższą górę tego masywu, Vojak. Jeśli dojdziecie tam pieszo, czeka na was także taras widokowy. Na stronie parku https://www.pp-ucka.hr/ znajdziecie kilkadziesiąt tras, które pozwolą Wam dokładnie zwiedzić okolicę. Trasy podzielono na rowerowe, piesze, wspinaczkowe i biegowe. Możecie też spędzić dzień ze strażnikami parku i przyjrzeć się ich – często zaskakującym – zadaniom służbowym.

Region Kvarner ma ofertę dla wszystkich kochających ruch. Dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu swoją pasję mogą tu realizować nie tylko wilki morskie, ale i turyści górscy. A wszystko to w naturalnym, ciepłym klimacie i powietrzu przesiąkniętym morską bryzą, przyprawioną ostrością górskiego powietrza. To po prostu raj dla odważnych i aktywnych. Tu nudzić się nie będziecie.