WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania Kvarner • Piękno różnorodności

Kvarner – raj dla smakoszy. Zobacz, gdzie jedzenie sięga gwiazd

Sponsor wydania Kvarner • Piękno różnorodności
Gastronomia na najwyższym poziomie, gwiazdki Michelin, lokalne certyfikaty tradycyjnych potraw i doskonałe wino. Chorwacki region Kvarner to idealne miejsce na wyjazd pełen smaku świeżych ryb kupowanych prosto z kutra, owoców morza i dojrzewających w lokalnym słońcu owoców i warzyw. Rozsmakuj się w tej różnorodności.

Kvarner jest bardzo różnorodny. Cztery duże wyspy: Krk, Cres, Lošinj oraz Rab otaczają dziesiątki mniejszych, ale równie urokliwych, często połączonych mostami i promami. Malownicze wybrzeże stanowi pas masywów górskich schodzących niemal do brzegu morza, co można zaobserwować na dwóch riwierach: Opatiji oraz łączącej Crikvenicę i dolinę Vinodol. Prawdziwą historię regionu poznacie m.in. w stolicy Kvarneru – Rijece, a nieskażonej przyrody doświadczycie w Gorskim Kotarze.

Każde z tych miejsc może pochwalić się charakterystycznymi potrawami i smakami, dostępnymi tylko tam. Cały Kvarner uznawany jest za region Chorwacji z największą liczbą najlepszych restauracji i tawern, serwujących lokalne jedzenie. Jego wyjątkowy smak wzmacnia oliwa z oliwek, którą nasącza się potrawy, i lokalne wino pite właściwie do każdego posiłku. Warto poznać je wszystkie.

Wino na dobry początek

Niewielka miejscowość na wysokim, 49-metrowym klifie. Z jednej strony błękit morza, z drugiej zieleń krzaków winorośli rosnących równolegle na słonecznych zboczach gór. Brzmi romantycznie? Jeśli wybierzecie się na wyspę Krk, koniecznie zajrzyjcie do miejscowości Vrbnik, słynącej z lokalnego białego wina Vrbnička žlahtina, wytwarzanego z rosnącej tu od 150 lat odmiany winogron.

Nic dziwnego, że uliczki miasteczka układają się w kształt kiści tego wspaniałego owocu. Chorwaci żartują, że to wino łatwiej jest pić niż wymówić jego nazwę. Wino ma barwę bladożółtą lub słomkowożółtą, charakterystyczny smak i bogaty, łagodny bukiet. Pachnie morzem, cytrusami i zielonymi jabłkami.

Vrbnik oferuje także specjalnego szampana Valomet. Trunek w butelkach fermentuje nie w specjalnych piwnicach, ale na dnie morza, na głębokości ok. 30 m. W przeciwieństwie do francuskich win musujących nie zawiera cukru.

Jeśli znudzi Wam się Vrbnik i Krk, zajrzyjcie na stały ląd. Czeka was tam niespodzianka. W dolinie Vinodol, niedaleko miejscowości Novi Vinodolski, także rośnie wspomniana odmiana winorośli i produkowana jest Vrbnička žlahtina. Można ją degustować w piwniczkach i winiarniach. To miejsce dokładnie na wprost Vrbnika i wyspy Krk. Czy oba wina smakują tak samo? Sprawdźcie sami.

Prosciutto po chorwacku

Lokalna szynka, zwana tutaj Pršut, przypomina trochę szynkę parmeńską. Podobnie jak z włoskim przysmakiem, suszy się ją na słońcu i świeżym powietrzu. Mieszkańcy wielu miast Kvarneru dodatkowo wędzą ją w dymie z drewna bukowego, dębowego lub grabowego. Specyficzny smak zapewniają także wiejące w tym rejonie wiatry: jugo, a zwłaszcza bura. Szynka, by nadawać się do spożycia, musi suszyć się od półtora roku do dwóch lat.

Jeden z najlepiej zaopatrzonych sklepów z szynką znajdziemy na wyspie Krk. W House of Krk Pršut spróbujecie wyjątkowych wędlin i poznacie sposób przygotowania szynki, wytwarzanej najczęściej z mięsa zwierząt mieszkających na wyspie. Co ciekawe, szynka z wyspy Krk nie jest wędzona i przygotowuje się ją w skórze. W sklepie znajdziecie także lokalne kiełbaski, boczki i inne mięsiwa.

Autor: © Frank Heuer

Źródło: materiały partnera

Zielone zdrowie i papieskie ciasto

Na wyspie Krk, niedaleko miejscowości Punat znajdziecie wyjątkowe miejsce, w którym najważniejsze są oliwki. Spacery po oliwnym Gaju Ulika, degustacje oliw, pokazanie procesu tłoczenia oliwy z oliwek, a jesienią szansa, by wziąć udział w zbiorach. Dzięki wizycie w gaju staniecie się znawcami nie tylko smaków i zastosowań oliwy, ale też śródziemnomorskich potraw zawierających oliwę.

W Ulice możecie spacerować pomiędzy drzewami oliwnymi, zorganizować sobie piknik, a nawet ślub. Nie wyjedziecie stamtąd bez butelki drogocennego, płynnego zielonego tłuszczu. Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego oliwa jest lepsza od oleju, jak ją wykorzystywać w kuchni, to musicie tam koniecznie zajrzeć.

Przygotowanie tego ciasta trwa aż trzy dni. Pierwszy spróbował jej papież Aleksander III w 1177 r. Jej, bo oryginalna nazwa ciasta, znanego tylko na wyspie Rab, to Rapska Torta. Ciasto ma kształt spirali, zawiera marcepan, przyprawy i likier Maraschino o smaku gorzkich migdałów, wyrabiany w chorwackiej Dalmacji. Legenda głosi, że kompletny przepis zna tylko kilka kobiet. W największym mieście na wyspie, które też nosi nazwę Rab, można odwiedzić House of Rab Cake i przyjrzeć się procesowi przygotowania ciasta. Można je także kupić. To jedna z najbardziej charakterystycznych "spożywczych" pamiątek przywożonych z Kvarneru.

Słodycz Opatiji

Jeśli jesteście łasuchami, z wysp powinniście przenieść się do Opatiji i Milenij Choco World. Znajdziecie tu ciasta, ciasteczka, tarty i prawie 30 rodzajów czekolady z różnorodnym nadzieniem. To manufaktura, w której zrobicie własną czekoladę.

Czekoladziarnia jest częścią Gastro Świata Opatiji. Poza czekoladkami możecie spróbować tu piwa z lokalnego browaru, wypić przepyszną kawę, zafundować sobie przekąski w doskonale zaopatrzonych delikatesach, oferujących lokalne i wykwintne produkty. A na koniec zajrzeć do baru serwującego soki i szampana, zjeść lunch w restauracji z daniami rybnymi i pizzą. Smaki świata zamknięte w jednym miejscu, w zasięgu naszych brzuchów i języków. Szkoda nie spróbować.

Jedzenie sięga gwiazd

"Klasyczna kuchnia z nowoczesnym smakiem. Harmonijne i dobrze zbalansowane śródziemnomorskie menu, którego autorem jest szef kuchni Tomšić Zdravko. Potrawy uzupełnia doskonale dopasowana karta win. Zapierający dech w piersiach widok, zarówno z tarasu, jak i z jadalni. Przyjazna, serdeczna obsługa" – tak w przewodniku Michelin opisano restaurację Draga di Lovrana, położoną niedaleko Lovranu, poniżej Opatiji na tamtejszej Riwierze. I przyznano jej jedną gwiazdkę Michelin. Jeśli marzycie o wykwintnym posiłku, chcecie spróbować dań, które spodobały się koneserom z legendarnego przewodnika, musicie się tutaj pojawić.

Jeśli jednak wybierzecie inny subregion Kvarneru, nie musicie się niepokoić. Wiele miejsc może poszczycić się innymi rekomendacjami i nagrodami. Dla wielbicieli prawdziwej lokalnej kuchni najważniejsze będą oznaczenia "Kvarner Gourmet" oraz "Kvarner Food", przyznawane restauracjom, tawernom i barom serwującym autentycznie lokalne potrawy. Jest ich wiele na terenie całego Kvarneru. W każdym takim miejscu czekają na was wspaniałe dania i wyjątkowe smaki śródziemnomorskiej kuchni, uchodzącej za najzdrowszą na świecie.

Źródło: materiały partnera

Smaczna ściągawka

Opracowujecie plan kulinarnej podróży po Kvarnerze? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Przygotowaliśmy dla was przegląd miejscowości tego regionu i najsłynniejszych miejscowych potraw.

Opatija Riwiera: krewetki, wyśmienite słodkie kasztany, wiśnie, dzikie szparagi, kapusta Brgud, aromatyczne zioła, ciasto Opatija Camelia, fritule (smażone ciastka spożywane na Boże Narodzenie).

Rijeka i okolice: ziemniaczana polenta, owczy ser Grobnik, Bakar baškot – morskie ciastko lub bułka w kształcie pierścionka o długim terminie do spożycia, Bakarska Vodica – lokalne wino musujące.

Riwiera Crikvenica-Vinodol: tłuste ryby (restauracje tworzą Szlak Tłustej Ryby, obchodzony jest także tydzień Tłustej Ryby), smażone sardynki (rupice crkveniške), batuda – jesienna zupa z warzyw i mięsa, Bribir prisnac – przyprawiona cząbrem przekąska z jaj, bekonu i sera, ciasto Frankopan, ciasto paulińskie, wiśnie, dżemy i brandy, wino z doliny Vinodol.

Wyspa Krk: Krk pršut, ser owczy, oliwa, ryby, wykwintne potrawy z krewetek, šurlice (dość gruby i długi makaron z dziurką z gulaszem jagnięcym), Krk presnac – deser z młodego koziego sera, Vrbnička žlahtina i Valomet.

Wyspa Cres: słynna jagnięcina, grillowana, panierowana, przygotowana w piecu opalanym drewnem, ser owczy, oliwa z oliwek, miód.

Wyspa Lošinj: owoce morza przyprawione aromatycznymi dzikimi ziołami, zaladija – ryba w galarecie, udič – suszone mięso owcze, gulasz z ziemniaków (kalandraka), likiery i marmolady z cytrusów rosnących na Lošinj, deser z krokantem – mieszanina skarmelizowanego cukru i migdałów.

Wyspa Rab: oliwki, figi, ziemniaki Lopar o specyficznym słodkim smaku, ośmiornica przygotowana na otwartym ogniu w żeliwnym naczyniu o nazwie peka, suszona ośmiornica z jajkami, jagnięcina z miodem (Barbat štufad), gulasz z kurczaka, ciasto Rab w kształcie sprężyny.

Gorski Kotar: suszona szynka pršut, żabie udka, krowi ser škripavac, goranski nadjev (gotowany żołądek cielęcy), grillowany pstrąg, dania z leśnych owoców, grzybów, dyni, truskawek, borówek, malin, jabłek, śliwek, miodu, likiery z owocami leśnymi, brinjevac – jałowcowa brandy.

Podróżowanie "za smakiem" w regionie Kvarner nie jest trudne. Co miejscowość czy subregion, czeka na was nowa porcja regionalnych dań, tak różnych od poprzednich, ciekawych i nierozerwalnie związanych z tym, co w danym regionie rośnie, hoduje się lub łowi. Region Kvarner nie pozwoli wam nudzić się smakowo. Jeśli do serca trafia się przez żołądek, różnorodny Kvarner rozkocha was w sobie w bardzo krótkim czasie. Po prostu w drogę i smacznego!