Od antyku po komputery. Poznaj kulturę regionu Kvarner
Kvarner to jeden z ośmiu regionów Chorwacji, skoncentrowany wokół zatoki o tej samej nazwie. Tutaj znajdziesz wyspy, m.in. Krk, Rab oraz riwiery Opatija i Crikvenica, w których morze styka się z pasmami górskimi, a także rajskie plaże, wspaniałe, rozległe parki przyrody z krasowymi górami, pięknymi jeziorami i jaskiniami.
Kvarner to także wielowiekowa historia, o czym świadczą liczne zabytki z różnych epok, a także dziedzictwo kulturowe chronione i przekazywane kolejnym pokoleniom podczas licznych imprez, festiwali czy lokalnych festynów. Mieszkańcy Kvarneru są dumni ze swoich korzeni kulturowych, a uczestnictwo w organizowanych przez nich imprezach jest doskonałą wakacyjną rozrywką.
Kvarnerski świat na opak
Stolica regionu Kvarner i największy port w Chorwacji – Rijeka dwa lata temu była pierwszym miastem tego kraju, który nosił miano Europejskiej Stolicy Kultury. Poza długą historią Rijeka może pochwalić się swoją wielokulturowością, a mieszkańcy miasta niezwykłą dawką tolerancji i akceptacji dla wszelkiej odmienności. To także główny punkt w regionie Kvarner dla lubiących zabytki i kulturę. Po pierwsze z powodu historii, którą do dziś można wyczytać z architektonicznych i muzealnych pozostałości dawnych epok, a po drugie z powodu ogromnej liczby imprez, festiwali i świąt.
Jedną z najważniejszych imprez w roku jest karnawał. Ponad miesiąc parad, imprez i niczym nieograniczonej radości. Karnawał w Rijece to największe tego rodzaju wydarzenie w Chorwacji, a stolica Kvarneru znajduje się na liście najważniejszych europejskich miast karnawałowych. Maski, stroje, głośna muzyka, tańce. Kto lubi poczuć świat na opak, gdzie wszystko, co poważne jest nieważne, powinien udać się do Rijeki.
I to nie tylko w czasie karnawału. Imprezy odbywają się tu przez cały rok. Warto m.in. obejrzeć regaty Fiumanka (czerwiec) i wziąć udział w letnich nocach z teatrem, święcie muzyki tanecznej w fabryce papieru (lipcowa Hartera 8) czy lecie w Gradinie, czyli twierdzy Trsat.
Wśród zabytków Rijeki szczególnie wyróżniają się: Wieża Zegarowa z kopułą, która kiedyś była częścią murów obronnych, zamek Trsat, powstały na wzgórzu górującym nad miastem, gdzie XIII-wieczne grodzisko zapoczątkowało powstanie Rijeki. Z rzymskiej wieży przy zamku można podziwiać panoramę miasta i zatoki. Barokowa katedra św. Wita skrywa średniowieczny krucyfiks, oko cieszy także wielostylowy Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, który powstał na ruinach rzymskiej świątyni. Nad kościołem góruje gotycka wieża, którą mieszkańcy Rijeki nazywają krzywą. Z kolei wielbiciele malarstwa secesyjnego powinni koniecznie zajrzeć do Narodowego Teatru Chorwackiego Ivana Zajca i podziwiać sklepienie pomalowane przez mistrza Gustava Klimta.
Tropimy Rzymian i Frankopanów
W stolicy Kvarneru znajdziemy także pozostałości panowania Rzymian na tym terenie. To tzw. Rzymska lub Stara Brama. Ten i wiele innych obiektów (w Kvarnerze jest ich sześć, reszta znajduje się na terenie Słowenii) stanowi część międzynarodowego turystycznego szlaku Claustra Alpium Iuliarum, zaznaczającego linię obronną Cesarstwa Rzymskiego. Jeśli zamierzacie tropić Rzymian, poczuć, jak żyło się w tamtych czasach, np. uczestnicząc w rekonstrukcjach czy warsztatach, zajrzyjcie na stronę https://claustra.org/ lub pobierzcie aplikację mobilną, która wesprze was w podążaniu tym szlakiem.
Historycznej Chorwacji nie byłoby bez potężnej rodziny szlacheckiej Frankopanów, która od XI do XVII w. sprzeciwiała się zarówno Imperium Osmańskiemu, jak i hegemonii niemieckiej i absolutyzmowi Habsburgów. Nic dziwnego, że współczesny Kvarner postanowił podziękować im za patriotyzm, tworząc Frankopański Szlak, wiodący przez pozostałości twierdz i zamków (17) oraz obiektów kościelnych (3 lokalizacje).
Zabytki ciągną się wzdłuż wybrzeża, od Rijeki przez Riwierę Crikvenica do doliny Vinodol. Ten szlak nazywa się "Trasa do Vinodolu" i obejmuje: wieżę Bribir, zamki Drivenik, Grižane, Novą Kraljevicę, Bakar, klasztor Paulinów w Crikvenicy, zamek z wieżą Kvadrac w miejscowości Novi Vinodolski, Zamek Stare Miasto Hreljin, Zrinski w Kraljevicy, stare miasto w Ledenicach, zamki Grobnik i Trsat.
Trzy miejsca znajdziemy także na wyspie Krk. Ten szlak to "Kolebka Księstwa", a obejmuje zamek Gradec, franciszkański klasztor Košljun i Frankopański zamek w miejscowości Krk.
Szlak w Gorskim Kotarze ma najbardziej tajemniczą nazwę. To "Ogród Diabła". Podczas wysokogórskich wędrówek możemy obejrzeć: Zrinskie Zamki w Čabarze, Brodzie, zamki w miejscowościach: Severin i Stara Sušicy oraz klasztor Gomirje.
W zwiedzaniu pomoże nam strona internetowa: https://frankopani.eu/ opisująca projekt. Przemierzając szlak, warto odpocząć w tawernach i restauracjach oferujących tradycyjne historyczne jadło doby Frankopanów.
Męska Wenus z Milo
Klimat sanatoryjnych miasteczek sprzed lat znajdziemy w Opatiji, kolebce turystyki zdrowotnej w Kavnerze. Wspaniałe wille wzniesione przez arystokratów dziesiątki lat temu doskonale wkomponowano w dotychczasową tkankę miasteczka, zwanego pierwszą damą światowej turystyki. Zwiedzając wąskie uliczki Opatiji, poczujemy i historię, i luksus. Do wielu z budynków można zajrzeć, m.in. do willi Angiolina otoczonej pięknym parkiem.
Kolejna lokalizacja dla wielbicieli starożytności to wyspa Lošinj. Na wyspie znajduje się wyjątkowy posąg, męska Wenus z Milo. Starożytna, licząca prawie 2 tys. lat rzeźba atlety wykonana jest z brązu. Mężczyzna został uwieczniony ze skrobaczką w dłoni, którą atleci oczyszczali swoje ciało z oliwy i pyłu. Apoksjomenosa można podziwiać w specjalnie zbudowanym dla niego – i tylko dla niego – muzeum w miejscowości Mały Lošinj.
Nietypowe muzea i miejsca
W regionie Kvarner znajdziecie więcej muzeów, które zwiedza się w nietypowy sposób lub takich, które mogą pochwalić się niespotykanymi kolekcjami. Chcąc np. odwiedzić muzeum na wyspie Lošinj, trzeba zanurkować. Na zwiedzających, którzy w asyście instruktora zejdą pod wodę, czekają amfory, armaty, broń z czasów II wojny światowej, a nawet okrągły stolik ze starymi butelkami po trunkach.
Ciekawe muzea znajdują się także w Rijece. W Muzeum Komputerów Peek&Poke zobaczycie plastikowe konsole do gier i najstarsze komputery domowe. Historię miasta poznacie w muzeum umiejscowionym w dawnym budynku administracyjnym rafinerii cukru, zwanym dziś Cukrowym Pałacem. Został on otwarty, gdy Rijeka czyniła honory Europejskiej Stolicy Kultury. Wtedy także otwarto Benčić, dzielnicę kultury i sztuki, obejmującą bibliotekę publiczną w Rijece, wyjątkowy projekt Children’s House, Muzeum Miasta oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej.
Jeśli kochacie magię natury, powinniście zajrzeć do jaskini Biserujka na wyspie Krk, gdzie możecie podziwiać piękne nacieki skalne, przypominające cyprysy, kolumny, okna, balkony. Nagromadzenie form krasowych i wysokość jaskini sprawia niesamowite wrażenie.
Warto odwiedzić też miejscowość Baška, gdzie znajduje się jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego. Jest to kamienna płyta z 1100 r. odnaleziona w kościele Świętej Łucji, z literami wyglądającymi jak hieroglify.
Jeśli na wakacjach kochacie się bawić i smakować kulturę, poszukajcie festiwali czy imprez organizowanych w regionie. Coś dla siebie znajdą tu wielbiciele regionalnych potraw, średniowiecznych rekonstrukcji, filmu fabularnego i dokumentalnego, teatru czy jazzu. Może się okazać, że na piękną różnorodność Kvarneru zabraknie wam czasu. A wtedy wrócicie tutaj znowu, za rok lub kilka lat, by po raz kolejny zatopić się w urokliwym, południowym, wyjątkowo ciekawym i bogatym historycznie miejscu. To idealny kierunek na wakacyjny wypoczynek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl